Zdrowe wypieki bio w kuchni staropolskiej

Kuchnia staropolska słynęła z tego, że pełno było w niej najróżniejszych wędlin i mięsiw. Szlacheckie stoły zastawiane były ubitą dziczyzną – dzikami, zającami, mięsem sarnim. Nie brakowało upieczonych w całości prosiąt, koniecznie musiał być także drób. Żadna uczta i żadne święto nie mogło obejść się bez wędlin i kiełbas. Do dziś polskie mięsa, a zwłaszcza kiełbasy, cenione są na całym świecie dzięki niepowtarzalnemu, wyjątkowemu smakowi i aromatowi.

Do tej sławy polskich kiełbas przyczyniły się bez wątpienia tradycyjne, dawne metody i receptury ich przyrządzania. Dzięki np. wędzeniu kiełbas w dymie z jałowca lub z aromatycznych drzew owocowych, kiełbasy zyskują odmienne, specyficzne smaki. Co ciekawe dwie spośród polskich kiełbas – kiełbasa myśliwska i kiełbasa jałowiecka – zostały zarejestrowane na unijnej liście produktów wysokiej jakości jako “gwarantowane tradycyjne specjalności”. Oznakowanie to nie dotyczy regionalnego pochodzenia produktu, lecz podkreśla tradycyjny charakter wytwarzania lub składu takich produktów.

Daria-Yakovleva / Pixabay

Do tradycyjnych potraw mięsnych spożywanych u nas w kraju od wieków należą szynki różnego rodzaju, balerony, polędwice i boczki. Charakterystyczne dla kuchni polskiej są także pasztety przyrządzane z różnego rodzaju mięsa, także z dziczyzny. Szczególnie w święta wielkanocne nie może zabraknąć u nas na stołach mięsiw i wędlin. Spożywamy wówczas szynkę, pasztety, pieczony schab i białą kiełbasę. Popularna polska mięsna potrawa to pieczona lub gotowana wieprzowa golonka. Kiedyś golonka była jedzeniem spożywanym przez mieszkańców wsi, dziś zjeść można ją w niemal wszystkich restauracjach serwujących tradycyjne polskie dania.

Oczywiście rodzaj spożywanego mięsa zróżnicowany jest u nas regionalnie. Wiele potraw mięsnych występuje w tradycyjnej kuchni śląskiej, słynącej ze swej pożywności, tłustości i kaloryczności. W Wielkopolsce do tradycyjnych dań należy salceson. Tradycyjny wielkopolski salceson biały przygotowywany jest ze słoniny z podbrzusza wieprza, z serca, nóg i ozoru, do tego dodawało się chleb bez drożdzy. Następnie wszystko krojono w paseczki, dodawano pieprzu i soli, formowano i gotowano w rosole. W kuchni podlaskiej tradycyjną, regionalną potrawą jest kindziuk litewski – wędlina z mięsa wieprzowego o pieprznym smaku. Z kuchni mazowieckiej słynne są flaki po warszawsku, a kiedyś popularny był kurczak po polsku – nadziewany siekanymi podrobami, wymieszanymi z natką pietruszki, bułką i jajkiem. Podobnie smalec – wieprzowy tłuszcz stopiony ze skwarkami, kawałeczkami mięsa, cebulą i czosnkiem – to tradycyjny przysmak polski.